⚽️🎻W jaki sposób uczyć się nowych rzeczy 💻🎺

Nauka

Umiejętność nauki jest trudną czynnością. Przez życie odkryłem, że NIGDY nie nauczę się wszystkiego. Nigdy nie będę we wszystkim najlepszy i wiem, że nie ma też sensu dążenie do tego. Jednak w niektórych dziedzinach mogę być wystarczająco dobry. Wystarczy tylko (lub aż) polubić uczenie się i nauczyć się jak się uczyć. Nieco więcej o nauce pisałem już w poprzednich artykułach Pułapka ciągłej nauki oraz W jaki sposób rozwijać się zawodowo.


Nauczyć się uczyć

Wyrażenie z tego akapitu może brzmi śmiesznie, ale w wielu przypadkach jest prawdziwe! Już podaję to na swoim przykładzie. Wracając do moich młodzieńczych lat – czasy szkoł podstawowej – byłem bardzo dobrym uczniem, później w kolejnych etapach (gimnazjum, liceum), byłem coraz gorszy. Ostatecznie liceum skończyłem z średnią chyba poniżej 3.0 (jeżeli była wyższa niż 3.0 to o niewiele).

Pominę teraz epizod w moim życiu, gdzie poszedłem do pracy i miałem przerwę w nauce. Na studia wróciłem 2 lata po zakończeniu liceum. Były to studia zaoczne o profilu informatycznym, które sam opłacałem. Wiedziałem ile płacę i wiedziałem, że bez nauki nie ma opcji żebym to w jakikolwiek sposób ukończył. Dodam jeszcze że w liceum z matmy miałem 2 🙂 . Zacząłem tryhardować. Uczyłem się na tyle na ile mogłem (na tamtą też chwilę pracowałem). Na tamten moment – czy polubiłem naukę? Nie wiem. Czy nauczyłem się uczyć? Jeszcze nie. Czy się nauczyłem? Tak!


Sztuka praktyki

Kontynuując historię mojego życia. W trakcie studiów zrozumiałem też, że jeżeli chcę być dobrym programistą to muszę iść ponad program i samemu ruszyć tyłek. Tak też zrobiłem. Zacząłem klepać jakieś swoje projekciki na boku, próbowałem też swoich sił w konkursie daj się poznać. Na krótką metę nie było widać rezultatów, ale po jakimś czasie się pojawiły. Dodatkowo teraz jak se o tym wszystkim myślę, to nie było w tym dzieła przypadku… Dzięki tym wszystkim projekcikom i próbie udzielania się, miałem co wpisać do CV. Następnie dostałem się też na staż a później do pracy. Wszystko zaczęło się od małych praktycznych rzeczy..


To jak się uczyć?

Kończąc już ten artykuł, chcę odpowiedzieć na pytanie z nagłówka – jak uczyć się nowych rzeczy? Teoria to jest podstawa, ale to praktyka jest kluczem. Możesz czytać bardzo dużo o nowych technologiach, o grze na gitarze czy też robieniu salt. Dopóki nie zaczniesz tego praktykować to tego nie umiesz! Teoria jest tylko teorią – ważna jest PRAKTYKA!

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments