Przejdź do treści

👉 Kuchnia Programisty i Jej Wpływ 👈

Odżywianie jest podstawowym aspektem każdego człowieka na ziemi. Każdego dnia karmimy nasz organizm energią w postaci pożywienia. Jeżeli szanujesz swoje ciało, będziesz chciał je pielęgnować i karmić tym co działa na nie najlepiej.

Człowiek jest tym, co zje.

Ludwig Feuerbach


Cześć 🙂

Dzisiejszy artykuł chciałbym poświęcić edukacji żywieniowej. Osobiście – od kilku lat – jestem fanem zdrowego odżywiania i zabaw kuchennych. Chcę Ci przedstawić moje podejście do jedzenia, jego wpływ i to jak nie zwariować w tych dziwnych czasach, gdzie wszystko chcemy instant. W artykule wyrażam tylko swój punkt widzenia, każdy jest inny i możliwe, że nie wszystko będzie Ci odpowiadać. Jeżeli z czymś się kategorycznie nie zgadasz zapraszam do dyskusji w komentarzach 🙂

W dzisiejszym artykule:


Zasada 80/20. Zdrowe nawyki i jedzenie tego co lubię

Zasada 80/20 w kontekście odżywiania mówi, że stosunek zdrowych do niezdrowych produktów powinna być na poziomie około 80% do 20%.

 

Nawykami żywieniowymi zacząłem sie interesować w wieku około 20 lat. Postanowiłem wtedy rzucić moje pierwsze studia i zacząć brać życie w swoje ręcę. Ważyłem wtedy 86 kg – czyli najwięcej w całym swoim życiu. Byłem ulany, jadłem wszystko co trafiało pod moje ręce i nie umiałem cieszyć się jedzeniem. Dla porównania – 6 lat później moja waga wynosi 77 kg (mam w planach zwiększyć masę mięśniową), nadal lubię jeść, tylko teraz podejmuję świadome wybory żywieniowe.

Wyrobienie nawyków żywieniowych zajmuje sporo czasu a ich późniejsze utrzymanie to już jest styl życia, który powinien trwać do jego końca. Wracając do zasady 80/20, pomaga ona w idealny sposób zbalansować komfort psychiczny z żywieniowym. Ludzie, którzy stosują tzw. odchudzanie sezonowe i rzucają się w 100% na czyste jedzenie bardzo rzadko w długim terminie odnoszą zakładany rezultat. Przyczyną jest psychika. Jesteśmy ludźmi i potrzebujemy zadawalać nasz mózg. Jedząc w 100% czysto przeciętny człowiek (jakim jest programista) nie jest w stanie tak wytrzymać przez całe życie!

Zasada 80/20 jest elastyczna. Przez większość naszego życia staramy się jeść zdrowo ale kiedy wychodzimy ze znajomymi na wieczór lub idziemy na wesele to nie szukamy na siłę czegoś zdrowego. Jemy to czego zapragną nasze oczy i nie ma w tym nic złego! Dodatkowo na zasadę 80/20 trzeba patrzeć na przestrzeni tygodni czy nawet miesięcy – a nie dnia. Jednego dnia może się zdarzyć tak, że siedzisz w domu i zjesz w 100% czysto a drugiego wychodzisz na wieczór ze znajomymi i zasada będzie wyglądać na 60/40.


Odżywianie a samopoczucie

Pozwolę sobie powtórzyć cytat z początku artykułu:

Człowiek jest tym, co zje.

Ludwig Feuerbach


Nie zwracając uwagi na to co jemy i traktując swój organizm jak śmietnik, który wciąga wszystko nie oczekujmy, że będziemy zdrowi. Przez jakiś czas a i owszem, nasz organizm może sobie radzić ale długoterminowo nie ma takiej możliwości!

Nie zajmuję się odżywianiem zawodowo więc nie mogę przytoczyć żadnych badań dowodzących wpływu jedzenia na samopoczucie ale mogę powiedzieć jakie jest moje doświadczenie. Jedząc zdrowo:

  • myślę lepiej
  • jestem skoncentrowany
  • mam lepszy nastrój
  • więcej energi


Post

Post, czyli odmówienie sobie (przyjemności) jedzenia przez jakiś okres czasu. Podobno dobrze wpływa na zdrowie i organizm. Post znajduje również uznanie w życiu duchowym.

Ostatnimi czasy zacząłem stosować posty. Do tej pory maksymalnie jednodniowe – ale w tym tygodniu będę próbować postu dwudniowego. Ciężko jest mi się wypowiadać o rezultatach. Ja poszczę głównie ze względów duchowych – zdrowotne korzyści (lub defekty) to dodatek. Na pewno post nie jest czymś łatwym, szczególnie gdy lubimy jeść.

Jeżeli chcesz spróbować pościć to nie warto porywać się od razu na głęboką wodę. Możesz zacząć spokojnie, np. ustal sobie, że kolejnego dnia zaczynasz posiłki dopiero od południa. Innym razem od 15, później od 18 (jeden duży posiłek na koniec dnia) a następnie cały dzień. Uważam, że to sensowne. Przyzwyczajasz i trenujesz swój organizm 🙂 Natomiast, jeżeli chodzi o sam post to nikogo do tego nie namawiam, aczkolwiek dobrze jest spróbować i sprawdzić jak to działa na własnym organizmie. Bo nikt w sieci nie może opisać Twoich własnych przeżyć!


Kucharz Challenge

Ostatnia rzecz o której chce wspomnieć i do której chcę zachęcić. Zacznij gotować sam! Jest kilka korzyści jakie z tego płyną:

  • pomoże Ci to w utrzymaniu zasady 80/20
  • nauczysz się czegoś nowego
  • będziesz mógł sprawić przyjemność bliskim
  • zwiększysz zdolności manualne (podczas przygotowywania produktów)
  • przez żołądek do serca 🙂

Nie musisz robić tego codziennie. Wystarczy, że raz w tygodniu przyrządzisz potrawę sam – z produktów, które kupiłeś, odważyłeś i wykorzystałeś. Dzięki temu wiesz co jesz! Oczywiste jest to, że zajmuje to czas. Ale posiłek jaki robisz możesz przygotować na kilka dni – oczywiście w zależności co to jest. W podsumowaniu znajdziesz źródła do kanału kulinarnego na youtube, gdzie gościu pokazuje mega proste dania, które są przepyszne!

Sam w 2019 roku próbowałem bawić się w kucharza. Zrobiłem założenie: 1 tydzień = 1 nowe danie. Nie trzymałem się tego założenia na sztywno – gdy coś bardzo mi smakowało albo zepsułem coś w jednym tygodniu to robiłem to później raz jeszcze. Oto kilka zdjęć z mojej kuchni 👨‍🍳👨‍🍳:


Podsumowanie

Świadome jedzenie może polepszyć Twoje samopoczucie i z pewnością uczyni Cię zdrowszym! Dlaczego miałbyś nie skorzystać z takiej okazji? Dzięki zwiększeniu swoich umiejętności kuchennych masz szansę nauczyć się gotować i poznać nowe smaki. Dodatkowo możesz zadowolić innych! 🙂 W źródłach zostawiam Ci dwa linki: do kanały na youtube, w którym znajdziesz wiele prostych i smacznych przepisów kuchennych oraz drugi – link do bloga o świadomym jedzeniu.

Źródła:


Za tydzień

Nareszcie wracamy do content’u w około programowania – Tokeny JWT a Zarządzanie Sesją ✔.

3.2 5 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
amq
amq
3 lat temu

wincyj mięsa

2
0
Would love your thoughts, please comment.x