💲 Jak negocjować podwyżkę? 💲

W jaki sposób skutecznie negocjować?

W swoim życiu negocjowałem stawki kilkukrotnie. Raz wychodziłem na swoim a innym razem nie. Jednak każda taka negocjacja mnie czegoś uczyła i tym chciałbym się z Tobą podzielić w tym artykule.

Istnieje kilka sposób negocjowania, które znam. Można próbować robić to na chama, rzucając wypowiedzenie na stół i krzycząc, że za takie pieniądze nie będziesz tu robił, można też do tematu podejść subtelniej, dając konkretne powody, dlaczego powinieneś dostać podwyżkę! Ja zawsze preferuję tą drugą opcję. Staram się, aby nigdy nie palić za sobą mostów bo kto wie co się wydarzy w życiu…


Po pierwsze!

Będzie to krótki akapit, ale konkretny. Zapamiętaj, że Twój przełożony bardzo często będzie chciał zbić nieco stawkę, którą proponujesz. Dlatego, jeżeli oczekujesz np. kwoty 50zł/h to o wiele lepiej jest powiedzieć 60zł/h niż zamierzone 50.

Wiem, że łatwo to brzmi na blogu lub do powiedzenia przed lustrem, gdy nie rozmawiasz z szefem. Ale prawda jest taka, że lepiej powiedzieć więcej niż mniej. W najgorszym przypadku nie dostaniesz tej kwoty, ale nie bój się, że zostaniesz wyśmiany lub zwolniony. W najgorszym przypadku dowiesz się, że nie jesteś wart takich pieniędzy i musiałbyś dodatkowo zrobić XYZ aby tyle zarabiać. A czekaj… czy to taka zła wiadomość, że dowiadujesz się co musisz zrobić?


Negocjacja przez konkurencję

Teraz przejdźmy już do samych metod negocjacji. Najprostszy sposó to dowiedzenie się ile jesteś obecnie wart na rynku pracy. Jak to zrobić? Po prostu, trzeba złożyć kilka CV, pójść na kilka rozmów, ponegocjować i sprawdzić ile inne firmy są w stanie zapłacić za Twoją pracę. Jeżeli Twoja obecna stawka znacznie odstaje od średniej jaka jest Ci oferowana, to coś jest nie tak…

Wtedy oczywiście jako argument możesz i chyba powinieneś powiedzieć jakie mniej więcej pieniądze są Ci oferowane. Teraz znasz już konkrety i właściwie w tym przypadku negocjacje się już kończą. Jasne… możliwe, że Twój pracodawca podejmie rękawice i dostaniesz nieco niższą stawkę wraz z jakimiś benefitami czy ciekawym projektem. Teraz to jest już tylko i wyłącznie Twój wybór. Jeżeli lubisz obecną pracę to kierujesz negocjacje w kierunku ugody, jeżeli nie i bardziej zależy Ci na pieniądzach – to ciśniesz w zaparte.

Jest to być może dość kontrowersyjny sposób i nie przypadnie on wielu osobom do gustu. Natomiast prawda jest taka, że on najzwyczajniej w świecie DZIAŁA. A co jeżeli pieniądze, które obecnie zarabiam są już i tak na wysokim poziomie?


Negocjacja przez wartość

Innym sposobem negocjacji jest zebranie konkretnej listy dlaczego Twój pracodawca miałby dać Ci podwyżkę. Konkretna lista z rzeczami, typu: zorganizowałem i prowadzę spotkania wewnętrzne dla developerów chmury lub w projekcie na którym jestem usprawniłem proces wydawania aplikacji, skracając go z 1 dnia do 2h. Co nieco wspomniałem o tym we wczorajszym wpisie, więc możesz tam zaglądnąć.

Oczywiście nie mogą to być zmyślone lub sztucznie napompowane zadania. Muszą to być rzeczy, które dają realną wartość! Dlaczego? Dlatego, że większość z tych czynności zostanie zweryfikowana, ale o tym w następnym akapicie.


Co inni mówią o Tobie

Pamiętaj, że nasi managerowie mają dużo obowiązków i nie wiedzą co robimy na co dzień w pracy. Ufają, że w miarę rzetelnie wykonujemy swoją pracę. Jak myślisz w jaki sposób będą to weryfikować? Zapytają o to Ciebie i uwierzą na słowo?

Nie! Będą pytać o to Twoich przełożonych i/lub współpracowników na projekcie, np. scrum mastera, tech leada, klienta. Twoje zarobki są w dużej mierze zależne również od tego jak jesteś postrzegany przez innych. Jeżeli feedback będzie pozytywny, to jasne jest, że warto jest o Ciebie walczyć i mieć Cię na pokładzie. Jeżeli nie… to możesz usłyszeć powodzenia dalej 🙂


Czy podwyżka to tylko pieniądze?

Na sam koniec chciałbym jeszcze odpowiedzieć na pytanie z tego nagłówka. Wydawać by się mógło, że podwyżka = większe pieniądze. Natomiast w mojej definicji wcale tak nie jest!

To czas jest najważniejszym zasobem, którego nigdy nie odzyskasz! Wynegocjowanie mniejszej ilości godzin pracy za te same pieniądze to również podwyżka! Może i nie zarabiasz więcej, więc teoretycznie nie dostałeś podwyżki, ale zyskałeś czas, który możesz poświęcić na coś co przyniesie Ci pieniądze z innego źródła.

2 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments