Czy rynek dla juniorów jest zamknięty? ⛔️

Junior

Definicja juniora w moim rozumieniu jest prosta: osoba bez doświadczenia lub z bardzo małym doświadczeniem. Nie umie jeszcze sama radzić sobie z problemami i boi się podejmować decyzje mające wpływ na produkt. Nie rozumie jeszcze, że programowanie to nie zabawa klockami lego tylko pieniądze dla biznesu.


Rynek IT dla Juniorów w 2020

Bez wątpienia cała sytuacja z pandemią i znaczne przekierowanie sił na pracę zdalną, nie pomaga juniorom. W większości przypadków (nie zawsze tak jest!) junior potrzebuje pomocy mentora, który najlepiej będzie w tym samym pokoju, lub pokój obok. Potrzebuje od nadzoru, który go odpowiednio naprowadzi i ukierunkuje.

Jak wygląda to w liczbach? Według raportu nofluffjobs.com, zapotrzebowanie na juniorów zmalało prawie dwukrotnie względem lutego/marca. Co prawda nie mam danych na drugą połowę 2020. Można zgadywać, że od czerwca do września sytuacja się nieco poprawiła, aczkolwiek strach na rynku nadal istnieje. A przez to, że większość programistów pracuje w trybie zdalnym, to nie ma zasobów, aby zająć się juniorami.


Czy zatem rynek jest zamknięty?

Oczywiście, że nie. Przeglądając różne portale z ogłoszeniami do pracy pojawiają się oferty dla młodszych programistów. Problem jest tylko taki, że na jedno miejsce jest kilka(dziesiąt) osób! Oznacza to, że aby zostać przyjętym trzeba się wyróżniać na tle innych. Jak to robić? Podam Ci kilka prostych przykładów, które jedyne czego będą wymagać to poświecenia czasu i zaangażowania.


Jak się wyróżnić?

Jeżeli nie jesteś jeszcze programistą albo nim jesteś, ale dopiero zacząłeś, a obecna praca Ci nie odpowiada (powodów może być wiele), zrealizuj poniższe punkty:

  • Dołącz do jakiegoś projektu open source i dodaj tam swoją cegiełkę. Dzięki temu będziesz mógł wpisać to na CV (o tym za chwilę) oraz pochwalić się tym przy rozmowie rekrutacyjnej. To jest duży plus, gdy nie masz doświadczenia zawodowego.
  • Napisz dobre CV! Zostawiam Ci link z dwoma webinarami o tym jak pisać CV tu i tu. Nie ignoruj tego… bez dobrego CV nie przejdziesz nawet do etapu rozmowy technicznej.
  • Opanuj dobrze daną technologię robiąc własny projekt. Nie musi to być nic zaawansowanego. Wystarczy, że napiszesz prostą aplikację w danej technologii od zera do działającej w Internecie (o ile to jest web). Ps. zrób coś co jest Ci potrzebne lub coś czym się interesujesz, bo inaczej może Ci zabraknąć motywacji 🙂
  • Zrób dodatkowe szkolenie / certyfikat. Były czasy, gdy się mówiło, że certyfikaty, szkolenia nic nie dają (lub dają niewiele). Czasy się zmieniły. Jeżeli starasz się na stanowisko np. Java developera, to na 100% dobrze będzie wyglądać certyfikat OCA lub OCP.

Akcja

Jeżeli chcesz zostać programistą wystarczy, że dobrze zrealizujesz kroki z akapitu Jak się wyróżnić i mogę Ci zagwarantować, że w taki sposób wyróżnisz się i dostaniesz pierwszą pracę :). Jasne jest, że przejście przez te kroki to nie dzień czy dwa. Dla osób początkujących obstawiam raczej proces trwający 3-6 miesięcy, w zależności ile czasu poświęcisz.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments