Jakie masz argumenty?
Najważniejsze pytanie na jakie musisz odpowiedzieć – jaką wartość przynoszę dla firmy? Czy za pracę, którą wykonuję faktycznie należą mi się większe pieniądze? Jeżeli uważasz, że tak – uargumentuj to przed samym sobą.
Dobrą pomocą jest zadanie sobie pytania – czy gdybym dziś odszedł z firmy/projektu, to coś by się stało? Odpowiedź na to pytanie częsciowo obrazuje Twoją istotność. Jeżeli okaże się, że jesteś kluczową osobą na projekcie (np. jesteś na nim od początku i nikt nie zna domeny tak dobrze jak ty), to mądre kierownictwo będzie chciało Cię zatrzymać wszystkimi sposobami ($).
Wartość nie ogranicza się tylko do projektu na jakim pracujemy. Większość z nas (programistów), pracuje w firmach IT, gdzie również mamy duże pole do popisu. Możemy organizować wewnętrzne szkolenia (sami będąc ekspertami), motywować innych. Ogólnie – pokazywać pracodawcy, że się wyróżniamy i powinniśmy być za to wynagrodzeni (bo dajemy wartość).
Staż pracy != Większe pieniądze
Czasem wydaje nam się, że skoro pracujemy w firmie X lat, to należy nam się podwyżka. Stety niestety w IT tak to nie działa. Tu liczą się umiejętności, zarówno miękkie jak i techniczne. Osoby przychodzące z innych branż mogą mieć z tym problem. Wiem, bo sam kiedyś pracowałem na magazynie i tam zasada była prosta – widełki Ci się zwiększają, gdy więcej przepracujesz. Pamiętaj – w IT, w większości firm tak to nie działa!
Kiedy jestem gotowy?
To w końcu kiedy iść po tą podwyżkę? Nie da się tego określić w sposób zero-jedynkowy. To Ty musisz czuć ten moment. Jeżeli wiesz, że dajesz wartość swojej firmie to idź i rozmawiaj. W najgorszym przypadku nic nie dostaniesz. Ja mam swoją zasadę – chodzę po podwyżkę mniej więcej raz w roku. Jest to okres przez który zazwyczaj czegoś nowego się nauczę, dam wartość lub jestem w stanie ją dać mojej firmie i umiem to uargumentować.
Akcja
Znajdź argumenty przemawiające za tym, że podwyżka faktycznie Ci się należy. Zapisz je na kartce, idź i rozmawiaj. Co najgorszego może się stać? Najwyżej nic nie dostaniesz 🙂