Podsumowanie roku 2019

Siema! W roku 2019 działo się sporo 🔥🔥. W tym artykule podzielę się tym z Tobą a także zostawię taką małą nutkę historii dla samego siebie 😁. Opiszę z czego jestem zadowolony a co mogło pójść lepiej. Bardzo możliwe, że rzucę też kilkoma myślami na rok 2020 mimo, że ogólne cele już mam wyznaczone (możesz je zobaczyć 👉 tutaj).

 


 

Dobra, zacznę od tego co w 2019 udało się zrobić z celów które sobie założyłem na początku poprzedniego roku (ps. na tamten czas nie umiałem jeszcze układać celów). Ten artykuł jest podsumowaniem tego co prowadziłem na githubie przez cały rok.

Cel numer 1 – 💚 Learn design patterns ✅

Nauka wzorców projektowych – traktuje ten cel jako zrealizowany mimo, że nie umiem wszystkich wzorców i najprawdopodobniej nigdy nie będę ich umiał. Jednak jestem zadowolony z progresu jaki wykonałem przez cały rok. Dodatkowo przez 6h prowadziłem zajęcia na uczelni właśnie na ten temat a na koniec poprosiłem studentów o wypełnienie ankiety i tak prezentuje się jeden z wykresów

Cel numer 2 – 💡 Create a tutorial on YouTube

Napewno miałem większe oczekiwania w momencie gdy planowałem ten cel. W okolicach lipca/sierpnia kiedy przeglądałem co udało mi się wykonać a czego jeszcze nie ruszyłem padło na to że wstydzę się nagrać i wysłać filmik do sieci… Mimo wszystko postanowiłem jednak, że to wykonam. Specjalnie założyłem do tego fake konto na YT i nagrałem 😂. Myślę, że w tym roku (2020) mimo, że nie dałem celu aby coś nagrywać to i tak fajnie by było popróbować swoich sił (…tylko może lepiej w ojczystym języku ). Jako duży plus przy tym zadaniu to napewno poznanie narzędzi do obróbki video i jakby nie patrzeć wiedza – w końcu temat na który chcemy coś nagrać powinien być nam znany lepiej niż laikom którzy chcą coś szybko zrozumieć.

Cel numer 3 – ✍️ Two job interviews [3/2]

Z zawodu jestem programistą i uważam, że przejście się przynajmniej raz w roku na rozmowę rekrutacyjną jest bardzo mile widziane – nie chcę użyć słów, że to obowiązek (choć tak uważam 😅). Jako cel założyłem sobie bycie na 2 rozmowach. Wyszły conajmniej 3 a bardzo możliwe, że i 4 tylko nie zapisałem :s. Odbycie takiej rozmowy może pomóc bardzo w rozwoju (mi pomogło). Po pierwsze – wiemy co się dzieje na rynku, jakie technologie są porządane. Dwa – poznajemy swoje braki. Trzy – dowiadujemy się ile jesteśmy warci na rynku pracy. Osobiście dzięki temu, że byłem na tych conajmniej 3 rozmowach mogłem podnieść swoje wynagrodzenie o prawie 100% (nie zmieniając kontrahenta) oraz zyskałem dużo pewności siebie. Więc polecam każdemu chodzić i sam w 2020 udam się ponownie na conajmniej dwie rozmowy 👊🏽.

Cel numer 4 – 🎓 English ✅

Angielski to podstawa. Od dzieciństwa miałem styczność z angielskim i nigdy nie sprawiał mi większych problemów ale zawsze bałem się mówić. Tak się złożyło, że przez 3/4 2019 roku pracowałem w międzynarodowym zespole i chcąc nie chcąc musiałem rozmawiać po angielsku (i dało mi to baaardzo dużo). Dodatkowo zrobiłem sobie nawyk związany z tym językiem. Każdego tygodnia staram się słuchać co najmniej 2 podcastów po angielsku – i polecam to każdemu kto ma problem ze zrozumieniem tego języka lub z wymową. Nawet takie słuchanie w tle podczas gdy sprzątasz dom lub prowadzisz samochód da profit w przyszłości. Gwarantuję, że tak będzie 😎😎.


Co się nie udało?

  • 💙 Learn data structures

  • 📱 Publish mobile app

Na początku 2019 chciałem wypuścić swoją aplikację mobilną. Jednak w okolicach maja/czerwca uznałem, że to nie ma sensu. Nie miałem wystarczającej ilości czasu i to zaważyło, że skreśliłem ten cel całkowicie. Nauczenie się struktury danych – cóż… cel fajny ale gorzej z wykonaniem. Jest to przykład jak się nie powinno planować swoich celów – rzucanie ogólnikowego celu.


Lekcje wyciągnięte z roku 2019

Po pierwsze – należy ustalać mierzalne cele. Porównajmy sobie takie dwa cele – poznać wzorce projektowe vs poznać 10 wzorców projektowych. Jasne jest, że jeżeli poznamy te 10 wzorców to nasz pierwszy cel, który jest bardziej ogólnikowy też zostanie spełniony. Jednak stawiając sobie jako cel 10 wzorców, wiesz dokładnie ile umiesz obecnie i ile musisz się jeszcze douczyć. Akurat przykład z wzorcami może nie jest najlepszy ale myślę, że nawet na liście moich celów, które zrealizowałem można zobaczyć różnicę między dobrze postawionymi a tymi typowo ogólnikowymi. Moje cele na rok 2020 które możesz zobaczyć 👆🏽 tutaj są już zaplanowane z uwzględnieniem jak te cele trzeba ustalać (i za rok zobaczymy jak poszło 😃).

Po drugie – trzeba działać. Co mam na myśli? Można robić wielkie plany i wszystko może wyglądać fajnie na kartce papieru… ale dopóki nie zaczniemy danej czynności to nic z tego nie będzie – najlepszym podsumowaniem będzie chyba cytat

Done is better than perfect

Trzy – życie to nie tylko praca. Należy się cieszyć wszystkim dookoła. Wiem, brzmi to jakoś tak mało technicznie ale taka jest prawda. Jeżeli zostajemy gdzieś zaproszeni to nie odmawiajmy bo musimy pracować – to jest szczególnie notka do mnie 🙄..

 


Jeżeli nigdy nie robiłeś podobnych planów na przód w swoim życiu to gorąco zachęcam 🔥🔥. Nie musisz czekać na koniec/początek roku. Może to się wydarzyć w dowolnym wybranym przez Ciebie momencie.. Serio, spróbuj tego u siebie i jeżeli nie zadziała to przynajmniej będziesz wiedział że spróbowałeś a jak zadziała i faktycznie będziesz mieć z tego jakiś profit w postaci choćby zwiększonej wiedzy to gratuluję i pozostawiam Ci internetowy uśmiech z tego powodu 😊😂😂.

 


0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments