[#3] Projekt na boku. Big Picture Event Storming

Cześć, dziś zaczynamy od razu z tematem.

Czym jest Big Picture Event Stroming?

Event storming is a brainstorming workshop where product delivery participants with different expertise share their part of business knowledge expressing it on colorful sticky notes on a wide wall.

Jest to spotkanie na którym integratorzy (dev, ludzie od biznesu, analitycy) odkrywają system. Jeżeli nie jesteś zaznajomiony z tematem to odsyłam Cię do wartościowszych źródeł:


Legenda

Dobrze jeżeli wszyscy będziemy mieli wspólne zrozumienie karteczek i tego co oznaczają. Z tego powodu dla swojej tablicy dodałem legendę. A właściwie to skopiowałem ją z tablicy EventStorming, Domain Explorers, lekko modyfikując jej ułożenie.


Eksploracja

Swój BPES zacząłem od naklejania zdarzeń w systemie. Każdego jakie mi przyszło do głowy:


Oś czasu

Następnie, wszystkie te niechlujne karteczki postanowiłem ubrać w oś czasu. Aby naturalnie móc dostrzec co, kiedy mniej więcej się dzieje. W rzeczywistym BPES w tej fazie pojawią się już również hotspoty, natomiast w swoim procesie postanowiłem je odpuścić na tym etapie.


Opowieść od końca

Ten krok ma za zadanie uzupełnić brakujące zdarzenia. Przechodzimy przez flow od końca zadając następujące pytania:

  • co jeszcze musiało się stać, żeby X?
  • czy między X a Y dzieje się coś jeszcze?
  • co jeśli X by się nie powiodło?

W tej fazie dodałem głównie hotspoty (miejsca wskazujące problemy) oraz labelki. Myślę, że nad dokładniejszym flow będę mógł się zastnawiać wchodząc w poszczególne domeny.


Ludzie i systemy

Porsta faza. Na tablicy umieszczamy interakcje. W przypadku tego systemu (i mojej ograniczonej wiedzy) sprowadza się to do kilku prostych ról/systemów. Zapewne w trakcie trwania projektu powychodzą nowe kwiatki i będę mieć lekcję (a może wszystko dobrze rozkminiłem i faktycznie system jest tak prosty?).


Problemy i okazje

Tej fazy nie jestem w stanie przeprowadzić sam… Jeżeli widzisz jakieś problemy lub okazje, których ja nie dostrzegłem, podziel się tym ze mną w komentarzu. Wiadomo jak to jest, pracując w pojedynkę obraz widzenia jest zawężony.


Za tydzień

Nie mam jasnego planu. Prawdopodobnie dalej nie będzie to jeszcze etap developerski. Bardzo możliwe, że wejdę w jedną z domen i poczynię jakieś kroki związane z repo.

3.4 7 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments