Przejdź do treści

Obsługa VIM Dla Każdego – Czyli w 5 Minut Naucz Się Tego Dziwnego Edytora!

Cześć. Dziś pokażę Ci że edytor VIM to nic strasznego a do jego obsługi wystarczy zapamiętać dosłownie 3 skróty – czyli kwestia dosłownie 5 minut żeby to zapamiętać.


Zapewne każdy z nas spotkał się z tym edytorem – czy to pracując z git’em czy jakkolwiek inaczej. Git ma ustawionego VIM’a jako edytor domyślny – co oczywiście można zmienić. Tylko pytanie, czy warto? W sumie co robimy najczęściej w gicie? Jakiś commit (dodanie treści wiadomości), czasami rebase (modyfikacja treści). Ogólnie rzecz ujmując nie są to skomplikowane rzeczy i takie jest też założenie tego tutorialu – jeżeli do tej pory unikałeś vim’a bo uważałeś, że jest zbyt skomplikowany to czas na zmiany. VIM jest trudny (ma wysoki próg wejścia) ale jest też mega szybki 🙂

…Bez zbędnego przedłużania –> !PRZESTAJEMY SIĘ BAĆ TEGO OKIENKA! 🔥🔥🔥


1. Czego najczęściej potrzebujemy? Wyjścia z edytora! Jest wiele możliwości jak wyjść ale zdecydowanie najprostsze są:
ZZ – wychodzimy z edytora zapisując zmiany w pliku
ZQ – wychodzimy z edytora nie zapisując zmian w pliku

Musimy być w trybie 'normal’ – więcej o tym na dole.


2. Skoro już jesteśmy w edytorze tekstu to zapewne chcemy (mam taką nadzieję) coś dodać/usunąć/zmienić. Wystarczy wcisnąć

– VIM zmienia tryb na 'Insert Mode’. Teraz możesz pisać cokolwiek chcesz jak w każdym innym edytorze. Aby wyjść z tego trybu wystarczy wcisnąć ESC.


3. Wklejanie treści ze schowka – lub w słowniku naszych serc ctrl+v 😂. W VIM’ie ten skrót nie zadziała. Żeby wkleić tekst ze schowka musisz byc w trybie 'normalnym’ i musisz użyć

p – robi tzw. paste (ctrl+v)


O co chodzi z tymi trybami – normal, insert, command, visual? Skupię się tylko na tych pogrubionych – inne na ten moment (zakładam, że nie używasz vim’a lub używasz z wielkim bólem) nie są ważne.

Normal – Tryb ten jest uruchamiany automatycznie po odpaleniu się vim’a. Jeżeli jakimś cudem trafiliśmy w inny tryb a chcemy wrócić do normal’a wystarczy użyć ESC.

Insert Mode – tryb pisania (tak to nazwijmy). Drugi najczęściej używany tryb – dlaczego 2? Bo w tryb Normal wchodzimy domyślnie i dużo osób od razu rezygnuje z dalszych :D. Jest kilka możliwości wejścia w ten tryb – ja podałem Ci najprostszy do zapamiętania jak insert. Aby wyjść z tego trybu wystarczy wcisnąć ESC.


Ok. To tyle na dziś. Za tydzień (w sobotę o 12) temat nie techniczny – Done is better than perfect. Czyli o tym, że lepiej jest zrobić cokolwiek co daje wartość niż dopieszać to miesiącami.

3.5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x