Wrzesień 2020 – Podsumowanie i Plany Na Październik

Cześć 🙂

Pomyślałem, że fajnie będzie wprowadzić taką serię artykułów wydawanych miesięcznie, w których będę mógł podsumować co działo się u mnie i jakie mam plany na najbliższy miesiąc. Oczywiście będą to informacje związane głównie z moją pracą i blogiem a rzadziej z życiem prywatnym (co nie oznacza, że nie pojawi się to wcale).

W dzisiejszym artykule:


Podsumowanie września na blogu

We wrześniu pojawiły się 4 nowe artykuły:


Przez blog przewinęło się 1016 unikalnych użytkowników (UU), którzy łącznie wygenerowali 1718 unikalnych wyświetleń stron (UWS) (miesiąc poprzedni – 974 UU oraz 1925 UWS). Pojawiło się również 6 nowych komentarzy (nie wliczając moich). Dzięki, że jesteście i czytacie :).


Plany roczne i co trzeba zmienić

Blog

Chcę spróbować czegoś nowego i z góry zaplanować tytuł każdego z artykułów już na samym początku miesiąca. Dzięki temu będę mógł wcześniej myśleć o materiałach i źródłach do artykułów. Dodatkowo będę mógł myśleć o promocji bloga a co za tym idzie zbliżać się do celu rocznego

  1. Zbudować aktywną społeczność (1500 unikalnych wejść na bloga w miesiącu) 🧑‍🤝‍🧑

Dodatkowo chcę nieco zmienić content. Lubię pisać i wydaje mi się, że umiem to robić dobrze (profil humanista w LO 😀 ). Jednak nie koniecznie dobrze wychodzą mi artykuły czysto techniczne. Powód ku temu jest prosty – mało doświadczenia + nie skupiam się na szczegółach a przez to nie tworzę w pełni tego co bym chciał.

Z tego też powodu będę starał się publikować dobry, techniczny wpis na blogu tylko raz w miesiącu. Ma to być wpis, który mnie w pełni zadowoli i pojawi się on zawsze w ostatnią sobotę miesiąca (będę potrzebował czasu na jego napisanie i przemyślenie – mam nadzieję tylko, że nie wpadnę w prokrastynację).

Nie chcę też rezygnować z poznawania nowych rzeczy i dlatego zawsze, jeden wpis w miesiącu będzie poświęcony tematowi technicznemu, którego sam dobrze nie znam i dopiero w niego wchodzę (patrz seria o DDD). Tego rodzaju wpisy zawsze pojawią się w przedostatnią sobotę miesiąca.

W drugą sobotę miesiąca będą się pojawiały wpisy a’la tricks & tips. Nie chcę ograniczać się tu wyłącznie do jednego narzędzia (czytaj Intellij), zamiast tego będę się skupiał na narzędziach i metodologiach, które umilają pracę i czynią ją ciekawszą niż 8-godzinne siedzenie przed kompem i klepanie kodu. Czasami pojawią się także wpisy dotyczące moich przemyśleń na pewne tematy związane z pracą.

Jeżeli w miesiącu wypadnie 5 sobót (tak jak w październiku) to wpisy wydawane w trzecią sobotę mogą być przeróżne. Wcześniej taki wpis będzie oczywiście zapowiedziany 🙂


Wiem, że się nie uda

W moich planach rocznych założyłem 5 celów, które pod koniec 2019 roku uważałem za istotne i realne w realizacji. Po 10 miesiącach stwierdzam, że tak nie jest. I teraz wiem na pewno, że dwa cele na 100% się nie zrealizują:

3. Rozwiązać 5 trudnych zadań z algorytmów i 5 z struktur danych na HackerRank 💙

4. Odwiedzić 2 różne (obce) kraje ✈️


Cel numer 3 – nie jest dla mnie jakkolwiek istotny. Zawsze byłem słaby z algorytmiki i może to był impuls dlaczego wybrałem to jako cel roczny (żeby się w tym poprawić) ale końcowo – w ogóle mi na tym nie zależy.

Co do celu 4-tego. No cóż… pandemia trochę namieszała. Słowo trochę jest odpowiednie bo i tak nie czyniłem (prawie) żadnych kroków w kierunku aby to zrealizować. Jest to dobry cel i nadal zależy mi na jego wypełnieniu (choć wiem, że w 2020 nie jest to już realne w mojej sytuacji). Bardzo możliwe, że nie chcę też robić tego sam…. 😉


Jeszcze jest nadzieja

Jako najważniejszy cel w tym roku wyznaczyłem sobie pomoc innym. Dlaczego? Nie wiem. Może kwestie moralne a może taki mam charakter.

  1. Pomóc 3 nieznajomym 🧚‍♂️

Póki co udało mi się pomóc jednej takiej osobie. Ogólnie nie jest to trudne – choć trzeba się przełamać i wyjść z obojętności. Jako cel nie zakładam tutaj wyłącznie pomocy materialnej (finansowej), bardziej chodzi mi o to aby komuś całkowicie obcemu pomóc i niech mnie już nigdy nie zobaczy ale zmieni coś w swoim życiu na lepsze. Fajnie, że mogę o tym napisać na blogu bo jak pojawi mi się teraz taka sytuacja to na pewno te słowa, które właśnie dziargam będą wisiały z tyłu głowy i dodadzą odwagi do działania.


Co w październiku?

znak-zapytania

W październiku wypadają jeszcze 4 soboty a co za tym idzie pojawią się 4 artykuły (nowe artykuły pojawiają się zawsze w sobotę o 12 🙂 ). I tak, jak było to zapowiedziane w poprzedniej sekcji, teraz z góry mogę zaplanować o czym chcę pisać:

  • 10.X – Git – Jak Skonfigurować Raz a Dobrze 👍🔥
  • 17.X – 👉 Kuchnia Programisty i Jej Wpływ 👈
  • 24.X – Tokeny JWT a Zarządzanie Sesją ✔
  • 31.X – Wzorzec Strategii 🙏. Jak Czytelnie Pisać Kod? 🤔

Podsumowanie

Nie będzie to standardowe podsumowanie. Mam nadzieję, że takie artykuły wniosą wartość na tego bloga. Na chwilę obecną (gdy to piszę) wydaje mi się, że w dłuższej perspektywie jak najbardziej tak będzie. Minęło już 10 miesięcy od kiedy regularnie, co sobotę publikuję artykuły i brakowało mi takich podsumowań do których w razie czego będę mógł wrócić.

Jeszcze raz dzięki, że jesteś i życzę Ci dobrego dnia 🙂

5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments