Przejdź do treści
idea

Jak debugować w IntelliJ? 8 skrótów, które Ci pomogą

Debugowanie jest jedną z tych czynności programisty, której chcąc nie chąc, nie da się uniknąć i dobrze jest umieć robić to sprawnie.

Ten artykuł jest czwartą częścią serii skrótów IntelliJ, inne artykuły z tej serii możnesz znaleźć klikając w linki poniżej:

Skróty do debugowania w IntelliJ ➡️➡️ Lecimy! 🔥

1. Ustaw breakpoint: Ctrl+F8

Skrót ustawia breakpoint w linii, w której aktualnie się znajdujesz. Używająć skrótu w linii, która ma już ustawiony breakpoint – usuniesz go :). Daje to dużego kopa do produktywności przy debugowaniu kiedy nie trzeba co raz klikać myszką żeby coś było zaznaczone lub nie.

2. Odpal program w trybie Debug: Shift + F9

Przydatne kiedy Twoja aplikacja szybko wstaje, a Ty debugujesz coś co wymaga restartu. Zamiast klikać w ikonkę, zacznij używać skrótu. Twój program odpali się w trybie gotowym do debugowania (polecam zawsze odpalać w tym trybie). Ułatwi Ci to życie 🙂

3. Evaluate Expression: Alt+F8

Opcja ta jest dostępna tylko kiedy aplikacja jest uruchomiona w trybie debugu. Kiedy aplikacja stanie w jakimś miejscu zapiętym przez breakpoint, możemy wywołać dowolną akcję na aktualnym stosie: wołać metody dostępne z poziomu w jakim jesteśmy i sprawdzać co zostanie nam zwrócone. Możemy otrzymać większość informacji z poziomu kodu jakich potrzebujemy.

4. Kontynuuj program: F9

Po przechwyceniu breakpointa kontynuuje działanie aplikacji – jeżeli napotka kolejny breakpoint to się na nim zatrzyma. Tak jak poprzedni skrót oraz trzy kolejne – działa to tylko w trybie debug.

5. Przejdź do kolejnej linii: F8

W przeciwieństwie do poprzedniego skrótu (F9), ten  pozwala na przejście do kolejnej linii. Jest to przydatne kiedy chcemy krok po kroku przejść przez metodę – bez wgłębiania się w szczegóły innych metod!

6. Przejdź dalej: F7

Działa bardzo podobnie do poprzedniego skrótu, z tą różnicą, że pozwala na wejście w głąb innych metod.

7. Przeskocz do kursora: Alt+F9

Przejście debuga do linii na którą wskazuje kursor. Jeżeli linia jest w miejscu, które nie może być wykonalne (zostało już przekroczone / próbujesz wejść do metody, która się nie wykona) to dzieje się zwykły Resume program (F9).

8. Wyświetl breakpointy: Ctrl+Shift+F8

Bardzo przydatny feature szczególnie gdy nastawiasz dużo breakpointów a później chcesz szybko usunąć niepotrzebne. Wchodzisz na listę i cyk… zrobione.

Podsumowanie

To tyle z mojej strony. Taka znajomość skrótów wystarcza mi do przyjemnej pracy z debugerem. Jeżeli znasz jakieś skróty których tu nie wymieniłem, a dla Ciebie okazują się przydatne, to proszę podziel się tym w komentarzu.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Raf
Raf
3 lat temu

Super artykuły 😉
Ja od siebie dodam skrót, na który natknąłem się w sumie przypadkowo, a często go używam:
Ctrl + Ctrl -> Run anything;
Ctrl + Ctrl -> wciśnięty Shift -> Debug anything

Last edited 3 lat temu by Raf
2
0
Would love your thoughts, please comment.x