bookmarks

Zakładki W IntelliJ – Zwiększą Twoją Produktywność 🔥🔥

Cześć.

Zakładki w IntelliJ – temat o którym wspominałem w moim poprzednim wpisie o skrótach nawigacyjnych. Chciałbym, żebyś po przeczytaniu tego artykułu wiedział po co są zakładki i zaczął ich używać – jeżeli jeszcze tego nie robisz. Jest to prosty i przydatny feature (a dodatkowo dobrze nam znany z przeglądarek).

Dziś dowiesz się:

✅ Po co ich używać

✅ Kiedy stosować a kiedy nie

✅ Jak używać (skróty, dobre praktyki)

✅ Jak ja używam zakładek

Zaczynajmy 🔥🔥….


Po co używać?

W moim odczuciu zakładki są dla nas punktem odniesienia – być może będziemy potrzebowali odwołać się do danego miejsca w przyszłości. Weźmy przykład z życia. Czytasz książkę i widzisz fragment w którym jest coś interesującego czy kontrowersyjnego. Wiesz, że będziesz potrzebował lub chciał wrócić do tego miejsca, więc co robisz? Bierzesz zakładkę, wsadzasz na tej stronie na której to przeczytałeś i tyle. Za kilka dni/miesięcy/lat nie musisz się domyślać gdzie to było – wystarczy, że przeglądniesz zakładki (o ile jeszcze tam będą).

I tak samo jest z kodem. Mamy różne codebase’y – jedni mniejsze drudzy większe. Niemniej jednak (chyba) każdy kod posiada takie miejsca, które są warte naszej uwagi (w przyszłości bliższej lub dalszej). Używamy zakładek po to żeby mieć punkt odniesienia w przyszłości. Wiesz, że będziesz chciał wrócić do danego miejsca bo coś tam można zrefaktorować? Możesz ustawić zakładkę (choć tutaj może lepiej dać TODO?). A może bardzo często odwołujesz się do konkretnego miejsca w kodzie? Zakładka. Albo często skaczesz po drzewku projektu między pakietami imlementacji i testów? Zakładka.


Kiedy stosować a kiedy nie

Moim zdaniem zakładki warto stosować wyłącznie kiedy wracamy do danego fragmentu dostatecznie często. Jako fragment mam tu na myśli zarówno konkretne miejsce w kodzie z dokładnością do linii kodu ale również jakiś pakiet w strukturze projektu.

Nie warto stosować zakładek kiedy tylko myślimy a może przyda mi się to za jakiś czas. I też żebyś nie zrozumiał(a) mnie źle, to wcale nie oznacza, żebyśmy nie robili zakładek kiedy tak pomyślimy. Chodzi o to, żeby po jakimś czasie zwalidować czy faktycznie ta zakładka jest nam potrzebna. W skrócie – żebyśmy nie robili śmietnika.


Jak używać

Częściowo opisałem to w ostatnim wpisie o skrótach nawigacyjnych w intelliJ (punkt 4). Ale, że traktujemy ten wpis jako osobny byt to pozwolę sobie na przypomnienie i rozszerzenie.

Zakładki dzielimy na dwie kategorie:

Zakładki zwykłe:

 • możemy stworzyć ich tyle ile nam się podoba
 • aby się do nich odwołać należy otworzyć okno z zakładkami (Shift + F11)
 • do stworzenia zakładki używamy skrótu F11 w dowolnym miejscu (okno projektu / linia kodu) – tam, gdzie znajduje się kursor, tam zostanie utworzona zakładka
 • pojawia nam się 'ptaszek’ – jest to wyznacznik tego, że zakładka została utworzona

Tutaj utworzyłem trzy oddzielne zakładki. Dwie w strukturze projektu (jedną na konkretnym pakiecie, drugą na klasie) oraz jedną w konkretnej linii klasy FrequencyImpl.

bookmarks with F11

A tak prezentuje się widok zakładek kiedy odpalimy okno z zakładkami (Shift + F11)

Show bookmarks


Zakładki numerowane:

 • możemy stworzyć maksymalnie 9
 • do stworzenia używamy skrótu Ctrl + Shift + <numer zakładki> 
  • gdzie <numer zakładki> to liczba od 1 do 9
 • pojawia nam się kwadracik z numerkiem – jest to wyznacznik tego, że zakładka została utworzona
 • możemy się odwołać przez otwarcie okna z zakładkami (Shift + F11) lub skrót (Ctrl+ <numer zakładki>)

Tak jak w poprzednim przykładzie. Trzy oddzielne zakładki – tym razem numerowane.

numbered bookmarks


Dodatkowo każdą z zakładek (czy to numerowana, czy zwykła) możesz nazywać. Wystarczy, że w oknie widoku zakładek wciśniesz przycisk markera edycji lub użyjesz skrótu Ctrl + Enter i pojawi Ci się okno gdzie możesz nazwać swoją zakładkę. Tak może prezentować się okno z zakładkami po ich nazwaniu

named bookmarks


Dobre praktyki:

 • trzymaj jak najmniejszą liczbę zakładek – im więcej masz zakładek tym większe prawdopodobieństwo, że rzadziej będziesz ich używał.
 • czyść zakładki regularnie – jeżeli masz zakładkę, której nie używasz przez 2-3 dni to ją wywal. W przeciwnym razie będzie tworzył Ci się śmietnik.
 • używaj numerowanych zakładek do oznaczenia kluczowych komponentów – patrz akapit niżej, tam opisuję co to oznacza

Jak ja używam zakładek

Wychodzę z założenia że mniej znaczy więcej. W tym kontekście – mniej zakładek = ich większa używalność. Używam 3 zakładek numerowanych, które są w strategicznych miejscach w projekcie. Jedna na roocie pakietów z testami, druga na module który najcześciej modyfikuję i trzecia na module frontu. Są to trzy stałe i niezmieniane u mnie zakładki. I tak też polecam każdemu zrobić. Każdy projekt ma jakieś swoje komponenty do których najczęściej się odwołujemy (root tego komponentu) – postaw tam strategicznie zakładkę i już. W przyszłości jak będziesz chciał podpatrzeć na strukturę to wciskasz zakładkę i masz.

Dodatkowo używam jeszcze zwykłych zakładek, ale to raczej sporadycznie. Jak pracuję nad jakimś ficzerem i widzę, że co jakiś czas odwołuje się do danej klasy to w końcu stawiam tam zakładkę. Zazwyczaj po skończonym zadaniu od razu ją wywalam – i to jest ważne! Bo inaczej można zrobić sobie śmietnik i minąć się z celem i korzyściami jakie dają nam zakładki.


Podsumowanie

Zakładki są przydatnym elementem ale trzeba nauczyć się z nich korzystać. Moim zdaniem poprawią Twój komfort pracy bez względu w jakim celu używasz IntelliJ. Jedyne co musisz zrobić to nauczyć i przyzwyczaić się do ich używania. Jestem pewny, że w swoim projekcie znajdziesz miejsca gdzie takie zakładki możesz umieścić i faktycznie dadzą Ci wartość!

Zakładki można zaaplikować dla kilku różnych scenariuszy. Pamiętaj – i to zawsze będę powtarzać – testuj co działa najlepiej dla ciebie! To co ja tutaj piszę traktuj jako dobre porady – możesz wdrażać u siebie i testować. Jeżeli będzie to działać to super! A jeżeli nie to może należy zastosować jakieś modyfikacje? A może ten feature wcale nie będzie działać u ciebie (tutaj zapewne mógłbym się o to spierać) i powinieneś ten wpis traktować czysto informacyjnie?


Za tydzień

Porozmawiamy o testach wydajnościowych i narzędziu JMeterSam od dłuższego czasu chcę wziąć się porządniej za naukę tego narzędzia i wydaje mi się, że może z tego wyjść ciekawy, techniczny artykuł dla nowicjuszy w tym temacie.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
pauluZ
1 rok temu

Uwielbiam takie artykuły! 😉 Zakładki oczywiście znam i używałem jednak przeczytałem całość i dziś przećwiczyłem ponownie wszystko. Zabrakło mi tylko wzmianki o dwóch fajnych rzeczach pasujących do zakładek więc spieszę od razu o tym donieść 🙂 Wiem, że zakładki to takie podejście na zaznaczanie miejsc w kodzie na nieco dłuższy czas (właśnie np. pare dni) ale jak coś potrzebujemy na teraz, kodując silnie w danym dniu to: 1. Będąc w jednym pliku dobre jest przeskakiwanie do następnej / poprzedniej zakładki (Next/Prev Bookmark) – takie szybkie skakanie w nieco większym pliku gdy ciągle w nim pracujemy. Szkoda tylko że InteliJ nie… Czytaj więcej »